Innowacyjne terapie w egzemie dłoni

Już od dziś, Sieć Ośrodków Badań Klinicznych Pratia zaprasza wszystkich chętnych, powyżej 18 roku życia, na konsultacje medyczne, diagnostykę oraz dostęp do innowacyjnych badanych leków i metod leczenia w kierunku egzemy dłoni. Egzema dotyka od 10 do 20% populacji we wszystkich krajach europejskich. Szacuje się, że w Polsce na AZS choruje aż 4,7-9,2% dzieci i 0,9-1,4% osób dorosłych. Do tej pory zatwierdzono różne leki, które pomagają pacjentom kontrolować i łagodzić objawy egzemy. Niestety część oferowanych leków i terapii na rynku może nie przynosić pożądanych skutków. Dlatego badania kliniczne mogą służyć jako kolejny etap ku znalezieniu odpowiedniego leczenia egzemy. Aktualnie trwa akcja zdrowotna w Ośrodkach w Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach i Krakowie, gdzie Pacjenci mogą się zapoznać z najnowszymi badanymi terapiami dotyczącymi egzemy.

Egzema to potoczne określenie typu atopowego zapalenia skóry (AZS), który jest zapalną, przewlekłą i nawrotową chorobą charakteryzującą się występowaniem typowych zmian skórnych takich jak zaczerwienienia, opuchnięte plamy na skórze, grudki, plamy z białymi lub żółtawymi łuskami czy strupami, pęcherzyki a nawet sączące się ranki, które z czasem zmieniają się w suchą i pogrubiałą skórę. Jest powszechną chorobą skóry, która nie jest zaraźliwa i nie zagraża życiu, aczkolwiek powoduje dyskomfort i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Egzema dotyka od 10 do 20% populacji we wszystkich krajach europejskich. Szacuje się, że w Polsce na AZS choruje aż 4,7-9,2% dzieci i 0,0-1,4% osób dorosłych.

Przyczyny i mechanizmy powstania atopowego zapalenia skóry nie zostały całkowicie wyjaśnione. Uważa się, że pojawienie się tej choroby to wynik interakcji między genami odpowiedzialnymi za wrodzoną podatność, środowiskiem osobniczym, czynnikami zakaźnymi, zaburzeniami funkcjonowania bariery skórnej i odpowiedzią immunologiczną (układu odpornościowego). Często pośród przyczyn wymienia się również zaburzenia układu hormonalnego, reakcje alergiczne na czynniki wywołujące infekcje grzybicze i bakteryjne, alergię na chemię gospodarczą i alergię pokarmową, stosowanie niektórych leków, roztocza kurzu domowego lub alergeny zwierzęce, nadwrażliwość na niektóre metale (głównie nikiel), a nawet stres i zimno.

Egzema to choroba  o podłożu zapalnym, najczęściej  objawia się pod postacią rumieniowych, swędzących zmian zapalnych zlokalizowanych na skórze dłoni. Początkowo zmiany mają postać pęcherzyków, nadżerek, a w późniejszej fazie może dochodzić do obrzęku skóry oraz zliszajowacenia. Wyprysk kontaktowy powstaje  po kontakcie z alergenem, może to być np. biżuteria (nikiel), kosmetyki a także bardzo powszechnie stosowane w dzisiejszych czasach z uwagi na pandemie COVID-19 środki dezynfekujące, które poprzez podrażnienie i wysuszenie skóry upośledzają znacząco warstwę ochronną skóry. Egzema to grupa alergicznych lub niealergicznych chorób skóry, która ma podłoże zapalne, do najczęściej występujących rodzajów można zaliczyć wyprysk i atopowe zapalenie skóry. Egzema jest chorobą przewlekłą ale nie jest chorobą zakaźną i w żaden sposób kontakt z osobą chorą na wyprysk nie jest obarczony ryzykiem – mówi lek. dermatolog Kamila Płaczek.

Czy egzemę można leczyć? Naukowcy nieustannie prowadzą Badania Kliniczne, próbując znaleźć skuteczne lekarstwo na tę chorobę. Do tej pory zatwierdzono różne leki, które pomagają pacjentom kontrolować i łagodzić objawy egzemy. Terapia standardowa obejmuje takie grupy leków jak leki przeciwhistaminowe, kremy do stosowania miejscowego z kortykosteroidami, emolienty, antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze oraz terapia światłem UV.

Dla Pacjentów, którzy nadal zmagają się z tą dokuczliwą chorobą, a aktualnie dostępne na rynku terapie nie przyniosły skutków, badania kliniczne oferują możliwość dostępu do innowacyjnych badanych terapii. Aby wziąć udział w akcji w ramach badań klinicznych, należy mieć skończone
18 lat, zdiagnozowaną egzemę dłoni i udokumentowane niepowodzenie w leczeniu glikokortykosteroidami (podawanymi miejscowo lub przeciwskazania do ich stosowania), a choroba musi utrzymywać się min 3 miesiące lub powracać min 2 razy w ciągu roku. Każdy pacjent biorący udział w badaniach klinicznych ma zagwarantowany dostęp do lekarzy specjalistów dermatologów bez kolejek oraz możliwość wykonania testów alergicznych płatkowych.

Jako Uczestnik Badania Klinicznego, każdy pacjent otrzyma odpowiednią opiekę medyczną – monitorowanie stanu zdrowia Pacjenta w sposób bardziej pogłębiony niż ma to miejsce
w podstawowej opiece zdrowotnej – co jest istotną częścią Badań Klinicznych, za którą pacjent nie musi płacić.

Lista ośrodków Badań Klinicznych Pratia, w których są prowadzone badania kliniczne
w kierunku leczenia egzemy dłoni:

  1. Bydgoszcz, ul. Łochowskiego 7a
  2. Gdynia, ul. B. Chrzanowskiego 3/5
  3. Katowice, ul. Dąbrówki 13
  4. Kraków, ul. Rejtana 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Previous post Złożenie wniosku o rozłożenie zaległości na raty nie zatrzyma fiskusa
Close

Redakcja

redakcja@najutro24.pl